Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Maria Machowska / skrzypce

"Gra brawurowo, z niezwykłym temperamentem i emocją a zarazem urzekająco potrącając o ton liryczny. Artykulacja, dźwięk, precyzja, doskonałe frazowanie i rozwijanie melodii, w ogóle wyraz muzyczny - pełne ciepła , intensywności i bardzo osobistej nuty, wszystkie te walory rozkwitły w całej pełni w stworzonej przez nią kreacji."  Kazimierz Rozbicki

 

Jest laureatką XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006). Córka  wybitnego polskiego aktora Ignacego Machowskiego (zm. 2001).

Występuje w Europie i na świecie (USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Izraelu), w tak renomowanych salach jakCarnegie Hall w Nowym Jorku, Disney Hall w Los Angeles, Wielkiej Sali Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Grosse Saal w Mozarteum w Salzburgu. Grała z większością polskich orkiestr, pod batutą tak wybitnych dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Marc Minkowski, Enrique Batize, Tadeusz Struga, Łukasz Borowicz, itd.

Występowała z najsłynniejszymi muzykami, m.in. Idą Haende, Konstantym Andrzejem Kulką,  Vadimem Brodskim.

Dokonała nagrań dla telewizji polskiej, japońskiej, niemieckiej, francuskiej i szwajcarskiej.

Pieśń Roksany Karola Szymanowskiego w wykonaniu Marii w Calgary w Kanadzie(2003) została  wyróżniona i nagrana na pamiątkową płytę CD The Conservatory of Mount Royal College.

Artystka ma na swoim koncie wiele sukcesów na licznych konkursach skrzypcowych, min. w Augsburgu (2006 – nagroda specjalna), we Wrocławiu (2004 – I miejsce), Lublinie (2003 – III nagroda).

Maria jest obecnie studentką roku dyplomowego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki.

Od 2008 jest koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia.
W 2007 roku została wyróżniona programem stypendialnym „Młoda Polska”.

Maria Machowska reprezentowana jest przez Impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

stat4u