Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

 

La Folle Journée


fot. Dominik Skurzak

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to festiwal, cykl imprez muzycznych, realizowany od 1995 roku. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin - twórca i organizator festiwali i koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes (CREA).

 

foto. Dominik Skurzak

 

Idea i misja festiwalu to popularyzowanie i przybliżanie muzyki klasycznej jak najszerszej publiczności. Inspirowanie do rozpoczęcia przygody z muzyką klasyczną przez niemelomanów, otwarcia nowych horyzontów dla odbioru sztuki i odkrywania nowych fascynacji.
 

CHARAKTERYSTYKA FESTIWALU:

  • Indywidualny dobór programu: wiele koncertów w jednym czasie i miejscu przez kilka dni
  • Symboliczne ceny biletów: 5-7-10 złotych
  • Przystępna długość koncertu: 45 minut
  • Swobodny klimat całego wydarzenia: nie obowiązują stroje wieczorowe, szalona atmosfera święta muzyki
  • Najwyższy poziom artystyczny: obecność znamienitych, światowej sławy wirtuozów.

 

Od wielu lat realizowany jest z powodzeniem w wielu krajach: od Francji (od 1995), przez Hiszpanię (w Bilbao od 2002), Japonię (w Tokio od 2005 oraz dalej Kanazawa, Niigata, Biwako, Tosu), po Brazylię (Rio de Janeiro od 2002), a ostatnio i w Polsce (Warszawa od 2010). Posiada tam już uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością. Od początku istnienia Festiwalu w jego wszystkich światowych edycjach uczestniczy z koncertami Orkiestra Sinfonia Varsovia.

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki jest największym na świecie festiwalem muzycznym pod względem ilości koncertów, liczby występujących artystów oraz wymiaru zgromadzonej publiczności. W samej Francji, podczas edycji 2011 zostało wydanych prawie 200 tysięcy biletów, a podczas 460 koncertów wystąpiło niemal 1800 artystów. W Tokio natomiast - przekroczono liczbę miliona biletów!

Poza koncertami w ramach Festiwalu organizowane są także programy edukacyjne, ciekawe wykłady, a także specjalne zajęcia muzyczne i koncerty dla najmłodszych.

W roku 2010, we wszystkich edycjach Festiwalu La Folle Journée na świecie (dedykowanych Fryderykowi Chopinowi), uczestniczyło w sumie około 400 tysięcy słuchaczy, którzy wysłuchali ponad 950 koncertów (281 koncertów w Nantes i 157 w regionie Kraj Loary, 60 w Bilbao, 300 w Japonii, 48 w Brazylii, a w Polsce 120 koncertów wysłuchało 26 tysięcy osób).
 

PROGRAM 2011 LES TITANS

Koncentrujący się na europejskim postromantyzmie festiwal „La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki 2011 Les Titans” spina stulecie muzyki od 1850 do 1950 roku, od Johannesa Brahmsa aż po Richarda Straussa i kompozytorów szkoły wiedeńskiej.

Wywodzący się z bogatej tradycji niemieckiej Brahms, który był jednocześnie ostatnim wielkim kompozytorem epoki romantyzmu, wywarł znaczący wpływ na wielu twórców – począwszy od kompozytorów z drugiej połowy XIX wieku, aż po Arnolda Schönberga tworzącego na początku wieku XX.
Równolegle, pod wpływem późnej twórczości Liszta i w klimacie inspiracji Wagnerem, który głosił ideę „muzyki przyszłości”, rozwijał się silny nurt artystyczny, którego celem była głęboka odnowa języka muzyki. Do tego nurtu należeli pochodzący z Austrii Anton Bruckner (zagorzały przeciwnik Brahmsa), Gustav Mahler, Hugo Wolf i Alexander von Zemlinsky, a także Niemiec Richard Strauss (którego długa kariera rozpoczęła się w czasach upadku cesarstwa austro-węgierskiego, a zakończyła - po II wojnie światowej).

Szkoła wiedeńska, założona na początku XX wieku przez Arnolda Schönberga, do której należeli również jego uczniowie Alban Berg i Anton Webern, stanowiła syntezę tych dwóch ścierających się nurtów. Czerpała inspirację zarówno z Brahmsa, jak i z Wagnera, Mahlera oraz Straussa, rozwijając przy tym swoją własną estetykę, która wywarła wpływ na takich niemieckich kompozytorów jak Paul Hindemith i Hanns Eisler.

Z kolei po drugiej stronie granicy, w Polsce, pojawił się kompozytor, którego utwory wpisywały się w nurt szkoły wiedeńskiej, a który jednocześnie starał się tworzyć muzykę typowo polską. Na przełomie XIX i XX wieku Karol Szymanowski jawił się jako piewca polskiej muzyki narodowej, komponujący pieśni słowiańskie i przywracający do łask skarby polskiego folkloru.


EDYCJE FESTIWALU LA FOLLE JOURNÉE 2011 NA ŚWIECIE:

  • 28-30 stycznia 2011 La Folle Journée w regionie Kraj Loary/Pays de la Loire (154 koncerty, 11 miast, 58 tys. biletów)
  • 2-6 lutego 2011 La Folle Journée w Nantes (305 koncertów; 1800 artystów, 135 tys. biletów)
  • 3-6 marca 2011 La Folle Journée w Bilbao
  • 30 kwietnia-8 maja 2011 La Folle Journée w Japonii, 5 miast, w tym:
  • 29-30 kwietnia La Folle Journée w Biwako
  • 1-4 maja La Folle Journée w Kanazawa
  • 3 -5 maja La Folle Journée w Tokyo
  • 5-7 maja La Folle Journée w Tosu
  • 6-8 maja La Folle Journée w Niigata
  • październik 2011 La Folle Journée w Rio do Janeiro (do potwierdzenia)
  • 29 września-2 października 2011 La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki w Warszawie

 

La Folle Journée w roku 2012 poświęcone będzie muzyce rosyjskiej od 1870 do dnia dzisiejszego


 

Zeszłoroczna edycja - Festiwal La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki 2010 Chopin Open - przejdź do strony www.chopinopen.pl

www.chopinopen.pl

stat4u