Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Jakub Jakowicz / skrzypce

"Jakub Jakowicz potraktował Koncert (...) inaczej niż poprzednicy ....niezwykle precyzyjnie artykułuje każdy motyw, rysuje wysokie kantyleny, prowokuje kaskadami dwudżwięków .Jest w tej narracji bardzo konsekwentny... Ruch Muzyczny

 


Wychował się w rodzinie muzyków. Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca - Krzysztofa Jakowicza, z którym od wielu lat tworzy skrzypcowy duet.
W 2001 roku zadebiutował z Filharmonią Monachijską pod dyrekcją Pinchasa Steinberga z I Koncertem skrzypcowym Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami takimi jak: Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonia Czeska w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonia Drezdeńska, Orchestre de la Suisse Romande, Orquesta National w Madrycie.
Dyrygenci z którymi współpracował to m.in: Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Yan Pascal Tortellier, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Walter Weller, Heinz Wallberg, Kirill Karabits.
Zajmuje się muzyką kameralną- gra w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, z którym nagrał płytę ‘’Subito’’ (Polskie Radio), płytę z Sonatami ‘’Kreutzerowską’’ i ‘’Wiosenną’’ Beethovena (Subito Records), a także Partitę Lutosławskiego (CD Accord).
Od 2006 roku jest członkiem Zehetmair Quartett, jednego z nielicznych zespołów, który kultywuje dziewiętnastowieczną tradycję grania kwartetów smyczkowych z pamięci. Z Zehetmair Quartett występował między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie, Santory Hall w Tokio, Konzerthaus w  Wiedniu, a  płyta zespołu (ECM), z kwartetami nr 5 Bartoka i  nr 4 Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or.
Występował z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Heinz Holliger, Daniel Mueller-Schott, Paul Gulda, Michel Lethiec, Håkan Rosengren, Ruth Kilius, Ursula Smith, Andrzej Bauer, Jan Krzysztof Broja,  Bartłomiej Nizioł, Rafał Kwiatkowski.
 W 2009 rozpoczął współpracę jako pierwszy skrzypek z Lutosławski Quartet Wrocław.
Jakub Jakowicz jest laureatem Paszportu Polityki 2003 oraz nagrody ‘’Orfeusz’’ Festiwalu Warszawska Jesień 2007.
Od 2004 roku uczy jako asystent na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Gra na instrumencie włoskim podarowanym przez prof. Tadeusza Wrońskiego.

stat4u