Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

LE PIERROT LUNAIRE (KSIĘŻYCOWY PIERROT): Florent Boffard fortepian / prezentacja

„Florent Boffard zna muzykę współczesną na pamięć. Grę Boffarda charakteryzuje wyjątkowa czystość, o niezwykłych, często bardzo wyrazistych kontrastach, które nadają jego muzyce wyrazu niemal postromantycznego.” ResMusica.com

 

Po ukończeniu studiów muzycznych w Conservatoire National de Région de Lyon (CNSMD) Florent Boffard rozpoczyna, w wieku lat 12, naukę w paryskim Konserwatorium Muzyki i Tańca (CNSMD), gdzie pod kierunkiem kolejno Yvonne Loriod i Geneviève Joy uzyskuje pierwsze nagrody z fortepianu, muzyki kameralnej, harmonii, kontrapunktu i akompaniamentu. Przyjęty na studia doktoranckie do klasy Germaine Mounier, w 1982 roku zdobywa Pierwszą Nagrodę w Konkursie Claude Kahna w Paryżu, a rok później wygrywa słynny konkurs Vianna da Motta w Lizbonie, co daje mu możliwość gry pod kierunkiem Leona Fleishera. W latach 1988 do 1999, jako solista Ensemble intercontemporain, ma do czynienia z najważniejszymi twórcami muzyki klasycznej naszych czasów. W swoim repertuarze posiada liczne utwory takich kompozytorów jak Boulez, Donatoni, Ligeti czy Johannes Maria Staud. Im Lichte na dwa fortepiany i orkiestrę Stauda zaprezentował ostatnio z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonicznej ze Strasburga. Występuje z koncertami w Niemczech, Austrii, Portugalii, Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Zapraszany do uczestnictwa w największych międzynarodowych festiwalach – w Salzburgu, Berlinie, Brukseli, La Roque d’Anthéron, Printemps des Arts de Monte-Carlo – współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Pierre Boulez, Simon Rattle czy David Robertson.

Na jego dyskografię składają się w dużej mierze dzieła kompozytorów XX wieku. Obejmuje ona nagrania utworów takich kompozytorów, jak Debussy (Etiudy na fortepian), Bartók (Druga Sonata na skrzypce i fortepian, nagrana z Isabelle Faust), Boulez (Structures na dwa fortepiany, zarejestrowane zPierre-Laurent Aimardem) i Berio (Sequenza IV). W 2001 roku jego zaangażowanie na rzecz muzyki współczesnej przyniosło mu Prix Belmont Fundacji Forberga-Schneidera. Florent Boffard przez wiele lat był wykładowcą w Musikhochschule w Stuttgarcie. Od września 2009 roku jest profesorem w CNSMD w Lyonie.

 

LE PIERROT LUNAIRE (KSIĘŻYCOWY PIERROT)

Dzięki awangardowemu charakterowi połączonemu z nowoczesnym brzmieniemKsiężycowy Pierrot zapewnił Schönbergowi światową sławę. W XX wieku był on również inspiracją dla powstania takich utworów jak „Święto wiosny” Stawińskiego czy „Młot bez mistrza” Bouleza. Utwór odniósł błyskawiczny sukces. Od tego czasu uważany jest za arcydzieło, a Roland Manuel wyraził swój zachwyt nad nim tymi słowami: „Niepowtarzalna barwa muzyki w Księżycowym Pierrocie, wyrazisty obraz koszmaru, jaki przed nami maluje, rozdzierające okrucieństwo, które w jednej chwili przechodzi z ironii w szloch i z przerażenia w czułość, jest źródłem niezwykłego piękna […].”

stat4u