Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Bartłomiej Wezner / fortepian

"Bartłomiej Wezner jest jednym z najbardziej obiecujących młodych pianistów i kameralistów w Polsce. Posiada niezwykłą wrażliwość i wyobraźnie muzyczną. Dysponuje zarazem niezbędnym warsztatem, który umożliwia mu kreowanie wykonań zapadających na długo w pamięci słuchaczy" prof. Katarzyna Popowa – Zydroń

 

Urodził się w 1981 roku w Nysie. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej (2006). W latach 2002-2004 był też studentem prof. Jerzego Sulikowskiego. Równolegle studiował klawesyn u prof. Urszuli Bartkiewicz.
Z powodzeniem realizuje się w różnych dziedzinach pianistyki. Jako kameralista wraz z zespołem BMF Piano Trio został zwycięzcą St Martin's Chamber Music Competition w Londynie (2011), oraz zdobył I nagrodę na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Thessalonikach (2010, Grecja). Wraz z Agatą Schmidt (mezzosopran) został laureatem III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej
im. K. Bacewicza w Łodzi (2010). Wyróżniony wieloma nagrodami dla najlepszego pianisty w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych. Od 2008 roku współpracuje z Vadimem Brodskim (m.in. Brodski Jazz Quartet).Jako solista zdobył Nagrodę Specjalną na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2004) oraz Wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. L. Janáčka w Brnie (2008, Czechy). W 2006 roku otrzymał stypendium fundacji Piano Texas Festival and Academy w Fort Worth (USA). Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Piotra Palecznego, Andrea Bonatty, Támása Ungára, Andrzeja Jasińskiego, Ilję Schepsa, Stephena Kovacevicha i Janosa Starkera.
Koncertował w Polsce, Czechach, Szwecji, Grecji, Serbii i Czarnogórze, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2011). Nagrywał dla wytwórni Acte Préalable.

stat4u