Philippe Talec skrzypce
Antoine Landowski wiolonczela
Boris de Larochelambert fortepian
„Trio jawi się jako jeden z najlepszych zespołów muzyki kameralnej. Nadzwyczajna biegłość instrumentalna trzech muzyków pracuje tu na poetycką refleksję nad utworem oraz zmysł interpretacji”. Pianiste
Muzyka Ernesta Chausson, niezwykle porywająca, pełna jest dylematów i zwrotów kluczowych dla francuskiej sztuki epoki. Urzeczeni jej dorobkiem Philippe Talec, Antoine Landowski i Boris de Larochelambert dają swój pierwszy koncert podczas festiwalu w Clairac, w 2001 roku, po którym kariera Tria Ernest Chausson nabiera rozpędu.
Po ukończeniu Konserwatorium Paryskiego (CNSMDP), uwieńczonym nagrodą z instrumentu i muzyki kameralnej w klasie Pierre-Laurenta Aimarda, od 2004 roku muzycy doskonalą swoje umiejętności we współpracy z Claire Désert, Ami Flammer i Alainem Meunier. Jednocześnie European Chamber Music Academy (ECMA) udziela im stałego zaproszenia, które umożliwia korzystanie ze wskazówek najznamienitszych europejskich kameralistów, takich jak Hatto Beyerle (kwartet Albana Berga), Anner Bylsma, Gérard Wyss, Eckart Heiligers (Trio Jean-Paul), Shmuel Ashkenazy (kwartet Vermeera), Rainer Kussmaul (skrzypek solista Filharmoników Berlińskich oraz członek Stuttgart Trio), Johannes Meissl (kwartet Artis). Od 2008 roku wszyscy trzej muzycy mają potwierdzone certyfikatem przygotowanie pedagogiczne.
Nagrodzone Pierwszą Nagrodą w Międzynarodowym Konkursie muzyki kameralnej im. Josepha Joachima w Weimarze, w listopadzie 2005 roku, oraz w konkursie w Illzach w tym samym roku (muzycy zdobyli tam również nagrodę SPEDIDAM za najlepszą interpretację utworu francuskiego), Trio Chausson jest również laureatem nagród w innych licznych międzynarodowych konkursach: „Joseph Haydn” w Wiedniu w 2004 roku (Nagroda za najlepszą interpretację utworu współczesnego), FNAPEC w Paryżu w 2004 roku – Nagroda Pro Musica i Château Beychevelle w 2004 roku.
Z uwagi na ich błyskotliwe dokonania, AFAA (CulturesFrance, obecnie Instytut Francuski) wybrał muzyków w 2005 roku do programu „Déclic”, w ramach którego nagrali koncert dla Radio France. Równocześnie trio zostaje mianowane wschodzącą gwiazdą sezonu muzycznego 2007–2008 i występuje w największych salach koncertowych w Europie oraz w Carnegie Hall (Nowy Jork).
Trio Chausson brało udział w licznych festiwalach na pięciu kontynentach, w tym od 2008 roku w Szalonych Dniach Muzyki w Nantes, Bilbao i Tokio. Trzy nagrania muzyków zrealizowane dla wytwórni Mirare, poświęcone utworom Chaussona i Ravela, Schuberta oraz Chopina i Liszta, zostały owacyjnie przyjęte przez krytykę (Maestro z magazynu Pianiste). Nowy album poświęcony muzyce francuskiej jest w trakcie przygotowań dla Mirare.