Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Kwartet Modigliani

 

Philippe Bernhard skrzypce

Loïc Rio skrzypce

Laurent Marfaing altówka

François Kieffer wiolonczela

 „Modigliani nie należy do kwartetów, które zwodzą słuchacza potoczystym wykonaniem i efektami pirotechnicznymi. Przeciwnie, stawiają na wielki spokój, podparty niezawodną techniką i doskonałą spójnością”. The New York Times

 

Założony w 2003 roku kwartet objawił się międzynarodowej publiczności, zdobywając kolejno pierwsze nagrody na Międzynarodowych Konkursach w Eindhoven (2004), Vittorio Rimbotti we Florencji (2005) oraz na prestiżowym Young Concert Artists Auditions w Nowym Jorku (2006). Od tego czasu kwartet Modigliani stał się jedną z najchętniej słuchanych młodych zespołów muzyki kameralnej na świecie, zapraszany do występów przed publicznością takich scen, jak Théâtre des Champs-Élysées, wiedeńska Musikverein czy Carnegie Hall. W sezonie muzycznym 2011–12 kwartet został wybrany do uczestnictwa w tournée ECHO Rising Star po wielkich salach europejskich. W tym samym sezonie kwartet odbędzie tournée po Australii, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Do udziału w koncertach muzyki kameralnej kwartet Modigliani zaprasza takich muzyków, jak M. Dalberto, H. Demarquette, A. R. El Bacha, G. Hoffman, B. Berezovsky, P. Meyer, J.-F. Neuburger i S. Gabetta. Trzeci album zespołu, poświęcony muzyce Mendelssohna, ukazał się w sierpniu 2010 roku nakładem wytwórni Mirare, wzbudzając pełne pochwał komentarze. Został on jednocześnie wybrany płytą miesiąca w prestiżowym magazynie Fonoforum. Poprzedni album kwartetu, poświęcony muzyce Haydna, wydany w 2008 roku, otrzymał prestiżową Grand Prix za album muzyczny, przyznawaną przez Académie Charles Cros, oraz liczne inne nagrody.

Po odebraniu nauk od muzyków z kwartetu Ysaÿe oraz uczestnictwie w zajęciach kursach mistrzowskich u W. Levina i G. Kurtága poprzez Pro-Quartet, zespół został zaproszony do współpracy z kwartetem Artemis z Berlin Universität der Künste. Dzięki wsparciu hojnych mecenasów muzycy kwartetu Modigliani mogą cieszyć się przywilejem gry na czterech wspaniałych instrumentach włoskich.

stat4u