Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Muzsikàs


Mihaly Sipos skrzypce

László Porteleki skrzypce

Peter Eri altówka, flet

Dániel Hamar kontrabas, gardon, instrumenty perkusyjne

„Muzsikás to najlepszy zespół folkowy działający obecnie na Węgrzech... To niewyczerpane bogactwo tematów muzycznych w wykonaniu wspaniałych muzyków.” The Washington Post

 

Po 35 latach kariery Muzsikás pozostaje najbardziej znanym węgierskim zespołem folkowym w swoim kraju i na całym świecie. Zespół może pochwalić się bogatym doświadczeniem muzycznym, a w 2008 r. zdobył prestiżową nagrodę WOMEX w kategorii muzyka świata. Dzięki Muzsikás i ich muzyce ożywają popadające od wieków w zapomnienie tradycje dawnych węgierskich wiosek. W swoich utworach zespół przywołuje tradycyjne tematy z węgierskich melodii ludowych, interpretując je w sposób właściwy dla muzyków ludowych. Mamy tu do czynienia z prawdziwym węgierskim folklorem, najpiękniejszymi melodiami, które Béla Bartók stawiał na równi z najwspanialszymi utworami muzyki klasycznej. Członkowie zespołu grają i improwizują w sposób przywołujący na myśl dawne tradycyjne zespoły folkowe ― skrzypcom grającym solo i samej melodii tradycyjnie towarzyszy altówka o trzech strunach i kontrabas. Oprócz tego muzycy z Muzsikás grają na wielu instrumentach, co pozwala im na niezwykle bogatą gamę dźwięków.

Uważani za pionierów w propagowaniu węgierskiej muzyki ludowej, odnajdują się także w innych repertuarach, takich jak muzyka folkowa, muzyka świata czy jazz. Muzsikás jest pierwszym zespołem grającym muzykę folkową, który zdobył uznanie w świecie muzyki klasycznej. Podczas swoich występów łączy muzykę ludową i klasyczną z utworami Kodályego, Kurtága i Ligetiego. Dzięki temu eklektyzmowi zespół występował już na scenach Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Był również zapraszany na liczne festiwale i koncertował w najważniejszych salach koncertowych świata, takich jak londyńskie Royal Festival Hall i Queen Elisabeth Hall, paryskie Cité de la Musique czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Muzsikáswspółpracuje z wieloma artystami, takimi jak Alexander Balanescu, Roel Dieltiens, Jeno Jando, Mihaly Dresch, a także z Keller Quartet i Kwartetem Bartoka. Muzycy występowali również ze słynnymi orkiestrami, wśród których warto wymienić chociażby orkiestrę London Sinfonietta.

Za swoje zasługi dla muzyki węgierskiej Muzsikás otrzymał nagrodę Kossutha ― wyróżnienie przyznawane wybitnym artystom węgierskim ― oraz nagrodę Prima Primissima Award. Dyskografia zespołu obejmuje liczne nagrania, a wydany w 2008 r. album DVD Allegro Barbaro został przyjęty z entuzjazmem.

W tym roku muzycy zostali zaproszeni do Royal Festival Hall w ramach serii koncertów zatytułowanej „Infernal Dance”, zorganizowanej przez Londyńską Orkiestrę Filharmoniczną i poświęconej wielkiemu kompozytorowi ― Béli Bartókowi.

stat4u