András Jánosi skrzypce
András Túri altówka, gardon
István Tóth kontrabas, bęben
Tamás Nyitraiskrzypce (gościnnie)
Miklós Szűcs wokal, kobza (gościnnie)
"Ci, którzy uczestniczyli w koncercie utworów Liszta w wykonaniu Jánosi Ensemble 21 grudnia mieli okazję posłuchać jednego z najbardziej ekscytujących projektów w roku Lisztowskim.” Tamás Váczy
Jánosi Ensemble jest kontynuatorem ponad dwustupięćdziesięcioletniej tradycji węgierskiej muzyki instrumentalnej. Pamięć tysiącletniego węgierskiego dziedzictwa w dziedzinie muzyki tanecznej zachowała się w XXI wieku w większości dzięki przekazowi ustnemu. Węgierskie melodie taneczne grane na skrzypcach są zapisane w manuskryptach muzycznych od prawie trzystu lat.
Zamierzeniem zespołu jest zapoznanie publiczności nie tylko z tradycyjną, ludową muzyką taneczną z różnych rejonów Węgier, lecz także z melodiami znajdującymi się we wspomnianych powyżej kolekcjach manuskryptów.
Tradycyjne węgierskie utwory muzyczne są przechowywane w wielu miejscach, a poszukiwania fragmentów i całych kolekcji wciąż trwają. W poszukiwaniach tych również bierze udział Jánosi Ensemble, odnosząc niebywały sukces zwłaszcza w ukazywaniu charakterystycznych cech poszczególnych dialektów muzycznych dokumentowanych na płytach zespołu.
Pierwszym poważnym sukcesem był występ, podczas którego zespół pokazał źródła muzyki ludowej, z których czerpał Bartók. Program występu był poprzedzony kilkuletnimi badaniami, a sam koncert został przyjęty entuzjastycznie zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków. Od pierwszego wykonania w 1981 roku zespół wykonywał program wielokrotnie, często go modyfikując, zarówno na Węgrzech, jak i za granicą.
Od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku, najważniejszą dziedziną działalności zespołu jest prezentowanie tradycji ludowej w muzyce. Muzyka taneczna grana na instrumentach strunowych w węgierskich wioskach sięga źródłami do XVIII-wiecznych węgierskich tradycji muzycznych. Zostało to dowiedzione przez Andrása Jánosiego, który przeprowadził analizę porównawczą setek melodii.
W trakcie wykonywania tej pracy zostało rzucone również światło na rapsodie Liszta i inne utwory tego okresu, których wcześniej nieznane powiązania z muzyką ludową XVIII wieku. Wynikało z tego, że wiejscy muzycy ludowi w tych XVIII-wiecznych melodiach zachowali nawet ówczesne techniki gry na instrumentach strunowych. Programy występów zespołu oparte są na najnowszych odkryciach, a jednocześnie są atrakcyjne dla szerokiej publiczności ze względu na popularny i przejrzysty styl prezentacji muzyki.