Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej

“Muzycy warszawskiej orkiestry grają wspaniale, a każda sekcja pokazuje głębię zdolności interpretacyjnych.”
Independent

 


Pierwszy koncert w wykonaniu Filharmonii Warszawskiej odbył się 5 listopada 1901 r. w nowo wybudowanym gmachu. Orkiestrą dyrygował współzałożyciel Filharmonii, jej pierwszy dyrektor muzyczny i dyrygent Emil Młynarski, a jako solista wystąpił Ignacy Jan Paderewski.
Już przed I wojną światową i w okresie międzywojennym stała się głównym ośrodkiem życia muzycznego w Polsce oraz jedną z ważniejszych instytucji muzycznych w Europie. Wystąpili tutaj niemal wszyscy słynni dyrygenci i soliści tamtych czasów.
W pierwszych latach po II wojnie światowej koncerty orkiestry odbywały się w teatrach i halach sportowych. 21 lutego 1955 roku w miejsce wcześniejszej siedziby zniszczonej nalotami niemieckimi otrzymała odbudowany gmach i status Filharmonii Narodowej. Pod kierownictwem Witolda Rowickiego odzyskała swój prestiż wiodącego zespołu symfonicznego w Polsce. W latach 1955-58 funkcję dyrektora artystycznego sprawował Bohdan Wodiczko, by przekazać ją ponownie Rowickiemu. W 1977 roku stanowisko to objął Kazimierz Kord, a od stycznia 2002 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej jest Antoni Wit.
Dzisiaj zarówno Orkiestra Symfoniczna, jak i Chór Filharmonii Narodowej cieszą się popularnością  i uznaniem na całym świecie. Zespoły odbyły 130 tournée na pięciu kontynentach, występowały we wszystkich najważniejszych salach koncertowych. Uczestniczyły w wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, m.in. w Wiedniu, Berlinie, Pradze, Bergen, Lucernie, Montreux, Moskwie, Brukseli, Florencji, Bordeaux i Atenach, Hiszpanii, Portugalii i Japonii, we Francji, również w „La folle journée”.
Orkiestra Filharmonii Narodowej bierze udział regularnie w Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych im. F. Chopina i w Festiwalu „Warszawska Jesień". Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji, polskich i zagranicznych firm płytowych oraz na potrzeby filmu. Dokonania Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej bywały wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami fonograficznymi, m.in. Diapazon d’Or, Gramophone, Record Geijutsu, Classical Internet Award, Cann Classical Award, nominacje do Grammy za nagrania dzieł oratoryjnych K. Pendereckiego i Szymanowskiego, polskie Fryderyki.
Na filharmonicznej estradzie występują najwięksi artyści świata.

stat4u