Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Kazuki Yamada / dyrygent

„Już teraz jego gestykulacja stanowi niesłychanie szeroki wachlarz znaczeń, od ciosów karateki, po ulotność baletnicy, zarazem elegancja Chailly i jowialność Kleibera”. Le Temps FJ 2011

 

Młody japoński geniusz, Kazuki Yamada, urodził się w Kanazawie w 1979 roku. Dyrygenturę studiuje w Tokyo National University of Fine Arts & Music oraz w 2002 roku w Letniej Akademii Mozarteum w Salzburgu, gdzie zostaje wybrany najlepszym studentem. W trakcie studiów na uniwersytecie tworzy Yokohama Sinfonietta, z którą przechodzi chrzest bojowy i którą dyryguje po dzień dzisiejszy. Stojąc na czele tej orkiestry, w wieku lat 22, dyryguje wszystkimi symfoniami Beethovena, a także wykonuje wszystkie utwory symfoniczne Schumanna, Brahmsa, Czajkowskiego i Borodina.

Jako miłośnik muzyki chóralnej, w 2005 roku otrzymuje angaż na stanowisko szefa zespołu Tokyo Philharmonic Chorus, z którym nagrywa cztery albumy (Fontec Inc.). Laureat Grand Prix i Nagrody Publiczności na 51. Konkursie w Besançon w 2009 roku. W marcu 2010 roku odnosi błyskotliwy sukces: przy okazji koncertu z Orchestra Ensemble Kanazawa zastępuje, bez przygotowania, Seiji Ozawę, stając się partnerem muzycznym orkiestry. Z rekomendacji Ozawy debiutuje, w sierpniu, we współpracy z Saito-Kinen Orchestra. W czerwcu 2010 roku daje wyjątkowy koncert na czele Orkiestry Szwajcarii Romańskiej i otrzymuje zaproszenie na stanowisko Pierwszego Dyrygenta tej orkiestry w sezonie 2012–2013. Przywykły do dyrygowania orkiestrami w Japonii – jest szefem NHK Symphony Orchestra – Kazuki Yamada, począwszy od obecnego sezonu, podbija wielkie europejskie orkiestry, występując na czele BBC Symphony Orchestra z Londynu, Orkiestry Paryskiej i Rundfunk Sinfonieorchester z Berlina.

stat4u