Strona główna

LA FOLLE JOURNEE DE VARSOVIE

Les Titans - Szalone dni Muzyki 29.09 - 02-10.2010

Aziz Shokhakimov / dyrygent

Na podium Filarmonica del Comunale Uzbek Aziz Shokhakimov był bohaterem zapierającego dech w piersiach wykonania pierwszej symfonii Brahmsa, ekscytującego ze względu na jego energię, impulsy rytmiczne, dynamikę i pełne napięcia wybory. Niesamowity dyrygent, mający zaledwie 22 lata, który, miejmy nadzieję, zostanie głównym gościnnym dyrygentem Orkiestry Comunale, zanim inna instytucja odkryje jego wielki talent. Pod koniec cała publiczność dosłownie oszalała... "
Il Resto del Carlino

Aziz Shokhakimov urodził się w 1988 r. w Taszkiencie, w Uzbekistanie. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej im. E. Uspenskiego dla dzieci utalentowanych, gdzie uczył się gry na skrzypcach, altówce i dyrygentury (w klasie prfesora W. Neymera).
W wieku trzynastu lat wystąpił po raz pierwszy z Państwową Uzbecką Orkiestrą Symfoniczną, dyrygując Piątą Symfonią Beethovena i Pierwszym Koncertem Fortepianowym Liszta. Rok później otrzymał zaproszenie do poprowadzenia po raz pierwszy opery (Carmen) w Państwowym Teatrze Opery i Baletu. Związki Shokhakimova z obiema instytucjami zaowocowały wieloma zaproszeniami do poprowadzenia symfonii Haydna, Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Mahlera, Prokofiewa, Szostakowicza, a także oper (między innymi Verdiego i  Bizeta). W 2006 r. Shokhakimov objął stanowisko pierwszego dyrygenta Państwowej Uzbeckiej Orkiestry Symfonicznej, na którym pozostaje do dziś.
W 2005 r. Aziz Shokhakimov otrzymał zaproszenie do uczestnictwa w programie szkoleniowym Rosyjskiej Orkiestry Filharmonicznej pod kierunkiem Maestro Władimira Spiwakowa. Następnie zaczął dyrygować koncertami abonamentowymi.
W 2003 r. Shokhakimov związał się z z Nadwołżańską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, którą poprowadził na koncertowych tournée dwudziestu miast w Rosji,a także we Francji i na Ukrainie. W 2007 r. zaproszono go do poprowadzenia programu złożonego z Czwartej i Siódmej Symfonii Beethovena z orkiestrami Raanana Symphonietta i Rishon LeZion w Izraelu.W marcu 2010 r. Aziz Shokhakimov otrzymał drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Gustava Mahlera, organizowanym pod auspicjami orkiestry Bamberger Symphoniker.
W 2011 i 2012 roku młody dyrygent poprowadzi orkiestry Dresden Staatskapelle, Düsseldorf Symphoniker, Filarmonica del Teatro Comunale di Bologna. Wystąpi również z koncertami w Ameryce Północnej, Meksyku i w Ameryce Południowej. 

stat4u