Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna jest 70-osobowym zespołem uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Od 1988 r. opiekę nad orkiestrą sprawuje dyrygent Andrzej Affeltowicz. W 1990 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie wyraziło zgodę na używanie tytułu Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna.
Ambicją młodzieży jest próba dorównania poziomem artystycznym podobnym zespołom działającym za granicą. Pierwsze próby wykonania pełnych programów symfonicznych, w ramach których znalazły się tak znane kompozycje jak: IX Symfonia Z Nowego Świata A. Dvoraka, V Symfonia L. van Beethovena, Symfonia Jowiszowa W. A. Mozarta, IV Symfonia R. Schumanna udowodniły, że zespół ten prezentuje poziom pozwalający na poważne występy w liczących się ośrodkach artystycznych.
Młodzi artyści kształtują swoje umiejętności wykonawcze w różnego rodzaju orkiestrach międzynarodowych, np. Gustav Mahler Youth Orchestra pod opieką takich mistrzów jak: C. Abbado, R. Chailly, N. Mariner.
Uczestnictwo orkiestry w różnego rodzaju festiwalach stało się źródłem nowej inspiracji do dalszej pracy, a nawiązane w ten sposób kontakty zapoczątkowały serie powtórnych zaproszeń do Danii, Szkocji (Aberdeen), Niemczech (Lörrach), Monachium, Austrii (Wiedeń).
W kwietniu 1994 r. P.M.O.S odbyła cykl koncertów z Bawarską Orkiestrą Młodzieżową, podczas których połączone zespoły stworzyły 140-osobową orkiestrę symfoniczną.
Orkiestra często koncertuje dla polskiej publiczności, min. w Filharmoniach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, salach koncertowych NOSPR w Katowicach, Studio S-1 w Warszawie, Akademii Muzycznej w Warszawie, na Festiwalu Młodych Orkiestr Young Classic Wratislavia.
Zespół akompaniuje także solistom różnych konkursów, min. VI oraz X Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu, a także laureatom Ogólnopolskiego Festiwalu Fagotowo-Obojowego im. Wiktora Osadzina i Edwarda Mandery, który co dwa lata jest organizowany w bytomskiej szkole muzycznej.